Kontakty z dzieckiem Wrocław
Niezależnie od władzy rodzicielskiej rodzice oraz ich dziecko mają prawo i obowiązek utrzymywania ze sobą kontaktów. W sytuacji, gdy rodzic lub rodzice nie kontaktują się z dzieckiem lub kontaktują się z nim, ale bardzo sporadycznie można wystąpić do Sądu opiekuńczego ze stosownym wnioskiem o ich uregulowanie. W wyroku orzekającym rozwód lub separację Sąd obligatoryjnie orzeka o kontaktach rodzica z dzieckiem. Należy jednak pamiętać, iż takie uprawnienie przysługuje nie tylko rodzicom małoletniego - osobami legitymowanymi do wystąpienia z takim wnioskiem są również dziadkowie, rodzeństwo, powinowaci w linii prostej - gdyby rodzic dziecka, lub rodzice dziecka się temu sprzeciwiali.
Samo pozbawienie władzy rodzicielskiej nie powoduje automatycznie utraty prawa do kontaktów z dzieckiem – by pozbawić danego rodzica, któremu odebrano władzę rodzicielską nad dzieckiem kontaktów z dzieckiem koniecznym jest wykazanie, że kontakty te wiążą się z poważnym zagrożeniem dobra dziecka.
Kontakty z dzieckiem obejmują w szczególności przebywanie z dzieckiem (odwiedziny, spotkania, zabieranie dziecka poza miejsce jego stałego pobytu) i bezpośrednie porozumiewanie się, utrzymywanie korespondencji, korzystanie z innych środków porozumiewania się na odległość, w tym ze środków komunikacji elektronicznej (art. 113 k.r.o.).
Sposób oraz forma kontaktów z dzieckiem zależą przede wszystkim od wieku, a także stanu zdrowia dziecka. Regulacja kontaktów z dzieckiem może nastąpić poprzez porozumienie pomiędzy rodzicami, postanowienie sądu, wyrok sądu, ugodę sądową bądź ugodę zawartą przez mediatora. Częstotliwość kontaktów z dzieckiem zależy od określonej sytuacji dziecka, a także rodziców.
Sąd może również zezwolić na spotykanie się z dzieckiem jedynie w obecności drugiego z rodziców bądź też opiekuna, kuratora lub innej wskazanej przez sąd osoby.
W wyjątkowych sytuacjach Sąd może ograniczyć kontakty z dzieckiem lub ich zakazać (np. w sytuacji, gdyby takie kontakty stanowiły poważne zagrożenie dla życia i zdrowia dziecka, jego prawidłowego rozwoju lub bezpieczeństwa).
Sąd opiekuńczy może w każdym czasie zmienić swoje rozstrzygnięcie w sprawie kontaktów, jeśli po przeprowadzeniu rozprawy ustali, że wymaga tego dobro dziecka.
Nasza Kancelaria we Wrocławiu pomoże Państwu w sporządzeniu stosownego wniosku do Sądu, zastąpi Państwa przed Sądem w ww. sprawach. W naszej Kancelarii mamy także do czynienia z sytuacjami polegającymi na utrudnianiu kontaktów z dzieckiem. Wówczas możliwe jest jednak wszczęcie postępowania sądowego bądź zagrożenie zapłatą kary pieniężnej.
Wniosek o ustalenie kontaktów z dzieckiem musi spełniać wymagania formalne, które przewidziane są w kodeksie postępowania cywilnego dla pism procesowych. Nasza kancelaria we Wrocławiu oferuje pomoc także w tym zakresie. We wniosku musi znaleźć się oznaczenie sądu, dane osobowe wnioskodawcy, a także uczestnika, czyli drugiego rodzica oraz oznaczenie rodzaju pisma. Istotne jest wskazanie zakresu i sposobu kontaktów z dzieckiem, a także załączenie wniosków dowodowych, które zwiększają szansę na pozytywne rozpatrzenie sprawy. Zawsze uczulamy naszych klientów z Wrocławia, że oczekiwania co do kontaktów z dzieckiem powinny zostać opisane jak najdokładniej. Dzięki temu jesteśmy w stanie uniknąć rozbieżnych interpretacji w przyszłości.